تبلیغات
مهاجرت به امریکا - ویزاهای مهاجرتی
ایالات متحده آمریکا , رویای آمریکایی , مهاجرت به آمریکا , ویزاهای آمریکا , امریکا سرزمین فرصت ها...

 

ویزا های دائم

 

 

تواناییهای فوق العاده

Extraordinary Ability

ویزای O-1

این ویزا نیز یك ویزای غیر مهاجرتی است كه به خارجیهایی با تواناییهای فوق العاده در زمینه های هنری، علمی، تحصیلی، تجاری و یا ورزشی تعلق میگیرد. دارندگان این ویزا برای به نمایش گذاردن تواناییهای خود میتوانند به آمریكا سفر نمایند. دارنده این ویزا مجاز است بستگان درجه اول خود را نیز به آمریكا بیاورد. آنها همچنین میتوانند از آمریكا خارج و مجددا به آمریكا مراجعت نمایند. از مزایای این ویزا قابلیت تمدید آن و نداشتن محدودیت از نظر تعداد مجاز سالانه میباشد.

 

تقاضا برای افراد با قابلیتهای ویژه، اساتید علمی و محققان EB-1

این یك ویزای مهاجرتی (گرین كارت) است كه به آن دسته از افراد دارای قابلیتهای ممتاز در زمینه های علمی، هنری، تجارت، ورزشی، تحصیلی كه به یك دستاورد ملی یا بین المللی در رشته خود دست یافته اند تعلق میگیرد. فرد واجدالشرایط نیاز به داشتن كارفرمای آمریكایی برای حمایت از وی ندارد، نتیجتا داشتن گواهی از اداره كار برای این دسته از افراد ضروری نیست. ضمنا این دسته از متقاضیان باید قصد خود را برای كار كردن در زمینه قابلیت ویژه خود برای دستیابی به یك دستاورد مشترك كه كشور آمریكا از آن نفع ببرد به اثبات برسانند.

 

ویزای دانشجویی

Student Visas

ویزای F-1

این ویزا برای افراد خارجی كه قصد تحصیل بمنظور اخذ مدرك تحصیلی در ایالات متحده را دارند مناسب است.

این یك ویزای غیر مهاجرتی است كه برای دانشجویان متقاضی تحصیل درموسسات مختلف تحصیلی آمریكایی از قبیل كالجها، دانشگاهها، آكادمیها، دبیرستانها و یا مدارس زبان صادر میشود. یك موسسه تحصیلی آمریكایی جهت ثبت نام دانشجویان خارجی لازم است كه قبلا تاییدیه سرویس شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) را دریافت نموده باشد. با این ویزا دانشجویان قادر خواهند بود مدارك مختلف تحصیلی از قبیل كارشناسی، كارشناسی ارشد و یا دكترا را دریافت نمایند.

همسر دارنده این ویزا و بچه های مجرد زیر 21 سالشان میتوانند به همراه وی به آمریكا سفر كرده و زندگی كنند و به دفعات از آمریكا خارج و یا به آمریكا داخل شوند.

دارنده این ویزا مجاز به انجام شغلهای دانشجویی به میزان 20 ساعت در هفته میباشد. در شرایط خاص نیز میتوانند جهت انجام شغلهای غیر دانشجویی بمنظور رهایی از شرایط بد اقتصادی درخواست خود را به سرویس شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارائه نمایند. برای تایید این درخواست متقاضی میبایست تغییر شرایط زندگی خود از حالت معمولی به یك شرایط بد را به اثبات برساند.

دارندگان این نوع روادید قادر خواهند بود از زمان فراغت از تحصیل به مدت یكسال همچنان به كار و زندگی در آمریكا ادامه دهند.

معمولا به صورت طبیعی این افراد به و سیله كارفرمایانی به كار یا دوره های كارآموزی دعوت میشوند و میتوانند وضعیت خود را از این ویزا به ویزاهای دیگر مهاجرتی یا غیر مهاجرتی تغییر دهند. بعنوان نمونه كارفرما میتواند برای فرد خارجی درخواست ویزای كار یا همان ویزای H1-B بنماید.

 

ویزای J-1

این یك ویزای غیر مهاجرتی دیگر است كه مناسب افرادی است كه بمنظور تبادلات علمی و یا فرهنگی قصد سفر به آمریكا را دارند. این ویزا برای دانشجویان، محققان، اساتید دانشگاه، معلمان، پزشكان، مربیان و مسافران با پستهای دولتی صادر میشود. دارنده این ویزا قادر خواهد بود همسر و فرزندان خود را به آمریكا آورده تا همراه وی زندگی كنند.

درصورتیكه مخارج متقاضی در برنامه های تبادل اطلاعاتی توسط دولت متبوع وی و یا دولت آمریكا تامین گردد، آنگاه وی مجاز به 2 سال اقامت در این كشور خواهد بود. دارنده این نوع ویزا قادر به درخواست تغییر نوع ویزای خود نخواهد بود و باید بلافاصله پس از اتمام برنامه خود به كشورش مراجعت نماید.

 

ویزاها و گرین كارت از طریق سرمایه گذاری

 
Investor Visas and Green Cards through Investment

ویزای سرمایه گذاری (E-2)

این ویزای غیر مهاجرتی برای آن دسته از افرادی است كه مایل به سرمایه گذاری در اقتصاد آمریكا هستند. برای این دسته از سرمایه گذاران و خانواده شان این امكان وجود دارد كه وضعیت خود را برای اخذ گرین كارت و نهایتا تبدیل شدن به شهروند آمریكایی تغییر دهند.

برای احراز شرایط لازم بمنظور اخذ این ویزا باید سرمایه گذاری به شكل واقعی و فعال بوده و سرمایه بصورت كاملا قانونی و شفاف بدست آمده باشد، از قبیل سود حاصل از معاملات ملكی، ارث، حقوق و پاداش، حق الزحمه فروش و امثالهم. سرمایه گذار میباست كاملا بر دارایی خود كنترل داشته و ریسك های احتمالی ناشی از سرمایه گذاری خود را پذیرا باشد.

سرمایه مورد نظرنباید تنها داراییهای فرد متقاضی باشد. متقاضی باید ریسك سرمایه گذاری را قبول كرده و دارائیهای دیگری برای جلوگیری از مشكلات احتمالی داشته باشد. سرمایه گذاری لازم است كه محدود نباشد. بطور مثال بقدری باشد كه برای زندگی متقاضی و بستگانش در آمریكا نگرانی وجود نداشته باشد.

افراد با ملیت ایرانی نیز از جمله افراد صلاحیت دار برای دریافت این ویزا هستند.

در مقام مقایسه با سایر ویزاهای غیر مهاجرتی این ویزا مزایای زیادی از جمله مزایای زیر دارد:

 

  1. برای همسر و تمامی بچه های زیر 21 سال وی صادر میشود.
  2. برای 5 سال صادر میشود و قابلیت تمدید نیز دارد.
  3. مدت زمان صدور بسیار كوتاه بوده بنحوی كه در مدت یك هفته به متقاضی جواب داده میشود.
  4. متقاضی مجاز به اشتغال در تشكیلات خود به صورت قانونی میباشد.
  5. همسر متقاضی میتواند در تشكیلات همسرش مشغول به كار گردیده و یا مستقلا در جای دیگری استخدام شود.
  6. سرمایه گذار، همسر و فرزندانش به راحتی و به دفعات میتوانند از آمریكا خارج و مجددا به آمریكا مراجعت كنند.

 

گرین كارت از طریق سرمایه گذاری (EB-5)

اینگونه ویزا (گرین كارت) برای سرمایه گذاران در اقتصاد آمریكا موجود است. دارنده گرین كارت اغلب حقوق یك شهروند آمریكایی را داراست. علاوه بر سرمایه گذار همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد وی نیز همزمان قادر به دریافت گرین كارت هستند. برای اینگونه سرمایه گذاری، سرمایه گذار از هر كشوری در دنیا میتواند باشد.

حداقل سرمایه قابل قبول پانصد هزار دلار آمریكاست. سرمایه گذار احتیاج به حضور و مدیریت دائم تشكیلات خود ندارد. بنابراین نیازی به اقامت در نزدیكی تشكیلات تجاری خود ندارد. سرمایه گذار، همسر و فرزندانش بطور قانونی مجاز هستند كه در آمریكا كار كنند.

سرمایه گذار موظف است كه اثبات نماید سرمایه وی از راههای كاملا قانونی به دست آمده است. برای اثبات صورت وضعیتهای مالیاتی، صورت وضعیت دریافتها و پرداختها، اسناد مالكیت و قراردادهای ملكی، اسناد ارث و میراث و مانند آن مورد نیاز است. سرمایه گذار باید ریسك های احتمالی ناشی از سرمایه گذاری خود را پذیرا باشد.

یكسال و نه ماه پس از شروع كار تشكیلات سرمایه گذار و ایجاد شغلهای مورد نظر وی میتواند برای تبدیل گرین كارت خود از موقت به دائم اقدام نماید. 4 سال و نه ماه پس از دریافت گرین كارت دائم نیز مجاز به درخواست برای شهروندی آمریكا میباشد. بلافاصله پس از تبدیل شدن به شهروند آمریكائی وی، همسرش و فرزندانش قادر به درخواست گرین كارت برای اعضای درجه 1 فامیل خود كه هنوز گرین كارت ندارند خواهند بود. مثل پدر و مادر، فرزندان بالای 21 سال و همسرانشان و خواهر و برادر. بنابراین این نوع ویزا وسیله ای برای امكان مهاجرت یك خانواده بزرگ خواهد بود.

 

ویزای كار و اخذ گرین كارت از طریق استخدام

Work Visas and Green Card through Employment

اخذ گرین كارت از طریق استخدام

برای اخذ گرین كارت كاری، اغلب متقاضیان باید جهت گواهی كار اقدام نمایند. پروانه دائم كاریا بعبارتی PERM به كارگران خارجی اجازه میدهد تا همیشه در آمریكا بتوانند زندگی و كار كنند. نوع استخدام نیز باید بصورت تمام وقت باشد.

اولین گام برای این نوع اقامت تایید اداره كار بر نبودن كارگر آمریكایی دررشته مورد نظركه حاضر به انجام آن كار با دستمزد مورد نظرمیباشد. ضمنا اداره كار باید گواهی مبتنی بر اینكه استخدام این كارگر خارجی لطمه ای به شرایط كاری و دستمزد كارگران آمریكایی نمیزند صادر نماید.

بعد از اخذ این گواهی ها، میتوان نسبت به انجام سایر امور اداری در سرویس شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) اقدام نمود.

بعد از انجام موفقیت آمیز مجموعه مراحل، كارگر خارجی، همسر و فرزندان زیر 21 سالشان گرین كارت اخذ خواهند نمود. دارنده گرین كارت از كلیه حقوق شهروندی آمریكایی برخوردار خواهد بود. 4 سال و 9 ماه پس از دریافت گرین كارت، كارگر خارجی، همسر و فرزندانش قادر خواهند بود برای دریافت گذرنامه آمریكایی اقدام نمایند.

 

ویزای H-1b

این ویزا نیز یك ویزای غیر مهاجرتی است كه به كارگر خارجی واجد شرایط با حداقل مدرك تحصیلی كارشناسی اجازه میدهد موقتا (تا 6 سال) به استخدام كارفرمای آمریكایی در بیاید. كارگر واجد شرایط خارجی قادر خواهد بود بستگان خود (همسر و فرزندان زیر 21 سال) خود را نیز به آمریكا بیاورد. برای مثال میتوان افراد متخصص در زمینه های برنامه نویسی كامپیوتر، دانشمندان، مهندسین، آرشیتكتها، وكلا، ریاضیدانان، اقتصاد دانان، حسابداها، تحلیلگران امور مالی و مدلهای برجسته fashion را كارگر واجد شرایط نامید.

برای داشتن این ویزا كارگر خارجی میتواند به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت استخدام شود. همچنین دارنده این روادید برای مرخصی رفتن در شرایط بیماری و مشكلات خانوادگی نخواهد داشت. دارنده این ویزا و بستگان درجه اول وی میتوانند از آمریكا خارج شوند و به آمریكا بازگردند.

در صورتیكه كارفرمای كارگر خارجی از استخدام وی صرفنظر كند او باید از آمریكا خارج شده و كارفرمای دیگری پیدا كند. دارنده این ویزا به راحتی میتواند برای اخذ گرین كارت نیز اقدام كند. همچنین گرفتن گرین كارت برای این افراد از طریق ازدواج با افراد آمریكایی نیز خیلی رایج است.

سهمیه صدور این ویزا 65000 عدد در سال است. اگرچه برای بعضی از متقاضیان حتی در صورت كامل شدن ظرفیت نیز امكان دریافت ویزا وجود دارد. بعنوان نمونه میتوان از افرادی نام برد كه از یك دانشگاه آمریكایی مدرك كارشناسی ارشد و یا دكترا دریافت كرده اند.

در سال 2007 تمام این سهمیه در همان روز اول پرشد، از همین رو توصیه میشود برای اینكه بتوانید در گرفتن این روادید موفق باشید از ابتدا با دفتر حقوقی والنتینی مشاوره نمایید.

 

مهاجرت از طریق ازدواج با شهروند آمریكایی و یا دارنده گرین كارت

 

 

 

ویزای K-1

این ویزا یك ویزای مهاجرتی میباشد كه به كلیه افراد خارجی كه نامزد آمریكایی دارند و یا كسانی كه با ویزای K2 وارد آمریكا شده اند تعلق میگیرد. تنها هدف از ارائه این ویزا تسهیل ورود نامزد خارجی یك شهروند آمریكائی جهت ازدواج میباشد. این ویزا به كسانی كه نامزدشان دارای گرین كارت هستند تغلق نمیگیرد.

در مقایسه با سایر ویزاهای مهاجرتی و یا غیر مهاجرتی این ویزا زمان فوق العاده كوتاهتری جهت صدور لازم دارد.

ویزای K1 فقط جهت افراد خارجی كه خارج از خاك آمریكا هستند صادر میشود. دارندگان اینگونه ویزا قادر به تبدیل ویزای خود به نوع دیگری نخواهند بود.

لازمه اخد این روادید حداقل یك بار دیدار طرفین طرف 2 سال گذشته میباشد. البنه تحت شرایط خاص ممكن است كه از این شرط صرفنظر گردد.

بعد از اخذ این ویزا، دارنده ویزا و نامزد آمریكایی متهعد به ازدواج حداكثر ظرف مدت 90 روز پس از ورود فرد خارجی به آمریكا میباشند. بعد از این فرد خارجی و احیانا بچه های وی مجاز به درخواست جهت اجازه انجام كار در آمریكا و همچنین درخواست برای اقامت دائم خواهند بود. این بدان معناست كه متقاضی تبدیل به یك مقیم دائمی آمریكا بصورت مشروط میباشد. 21 ماه پس از این فرد خارجی میتواند نسبت به حذف مشروطیت از اقامت خود اقدام نماید.

 

ویزای K-3

این روادید یك روادید غیر مهاجرتیست كه به همسر و بجه های یك شهروند آمریكایی جهت ورود به آمریكا و انتظار جهت دریافت گرین كارت داده میشود. بچه های وی نیز تحت ویزای K-4 وارد آمریكا خواهند شد. این ویزا در كنسولگریهای آمریكا در كشور متقاضی صادر خواهد شد.

برای درخواست این ویزا همسر خارجی و شهروند آمریكایی باید به صورت قانونی در آمریكا، كشور همسر خارجی و یا یك كشور ثالث ازدواج كرده باشند. برای شروع اقدامات لازمه، شهروند آمریكایی میبایست دو درخواست به سرویس شهروندی و مهاجرت ایالات متحده ارائه نماید. بعد تایید سرویس شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) تقاضانامه به كنسولگری آمریكا در كشور همسر خارجی ارسال میشود. سپس كنسولگری جهت صدور ویزا با متقاضی مصاحبه خواهد نمود.

بعد از اینكه همسر خارجی به آمریكا وارد شد، اجازه خواهد داشت برای دریافت گرین كارت اقدام نماید. 21 ماه پس از اینكه فرد خارجی گرین كارت مشروط دریافت نمود اجازه خواهد داشت كه نسبت به حذف مشروطیت از اقامت خود اقدام نماید و گرین كارت 10 ساله دریافت نماید.