تبلیغات
مهاجرت به امریکا - اطلاعات برای داوطلبان مهاجرت به امریکا
ایالات متحده آمریکا , رویای آمریکایی , مهاجرت به آمریکا , ویزاهای آمریکا , امریکا سرزمین فرصت ها...

اطلاعات برای داوطلبان مهاجرت به امریکا

سه شنبه 9 تیر 1388 03:23 ب.ظ

نویسنده : مهرداد حرثی

سایت رسمی دولتی امریکا چند روز پیش جزییات لاتاری گرین کارت و نام کشورهای مجاز برای شرکت در این قرعه کشی اینترنتی ( آنلاین) امسال را طبق معمول هرساله در 17 صفحه به زبان انگلیسی در آدرس http://travel.state.gov/pdf/DV_2008_Final.pdf منتشر کرد. اینبار نیز متولدین ایران ، همچون سالهای گذشته، از سراسر دنیا می توانند شانس خود را بار دیگر بیازمایند. سایت رسمی این لاتاری www.dvlottery.state.gov است و از روز چهارم اکتبر تا سوم دسامبر 2006 بمدت شصت روز فعال خواهد شد. شما برای وارد کردن مشخصات و عکس های و دریافت رسید Success دولتی، هر پرونده 60 دقیقه فرصت خواهید داشت و کاملا مجانی و ساده است. (به لینک راهنمای فنی اطلاعاتی پارسال در فارستک مراجعه کنید) . فرم جدید امسال شبیه فرمهای آنلاین سالهای قبل است و فقط 2 سئوال ساده جدید در مورد تحصیلات و کشور فعلی محل سکونت ( سوالات 9 و 12 ) اضافه شده ، و برای کسانی که از همسرشان جدا شده اند (هنوز طلاق نگرفته اند) واژه Legally Separated را بجای Separated ( با توضیحات) افزوده اند.

....

تنها شرط شرکت در این لاتاری : داشتن مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل امریکایی آن ، و یا، اگر دیپلم ندارید، فقط 2 سال سابقه کار در 5 سال اخیر در یک شغلی که نیاز به حدود 2 سال تجربه یا آموزش دارد است. هر شخص فقط باید یک پرونده آنلاین برای خودش بفرستد و رسید بگیرد. متاهل ها هم یک فرم جداگانه برای هر همسر. (یعنی یک زن و شوهر مجموعا دو پرونده می شوند با دو رسید) . ارسال بیش از یک پرونده برای یک شخص باعث حذف پرونده و حذف کامل او در لاتاری امسال خواهد شد. هر کس می تواند برای دیگران هم ، با کسب اجازه از آنها البته، از کامپیوترش پرونده تنظیم و ارسال و برایشان رسید دریافت کند. ولی هر کس فقط یک پرونده باید در این لاتاری داشته باشد ،نه بیشتر. دیگران هم می توانند عکس و اطلاعاتشان را به شما ، از هر جای دنیا، ارسال یا ایمیل کنند تا شما برایشان پرونده تنظیم کنید. دولت امریکا و یا کنسولگری هایش به هیچ وجه با ایمیل با برنده ها یا شرکت کنندگان تماس نگرفته و نخواهند گرفت . هر نوع ایمیلی ، در رابطه با این لاتاری، که برای شما رسیده یا میرسد یا در آینده برسد ربطی به دولت امریکا ندارد و فاقد ارزش رسمی دولتی است.

سئوالات و توضیحات فرم جدید لاتاری امسال:

1. FULL NAME - Last/Family Name, First نام و نام خانوادگی

2. DATE OF BIRTH - Day, Month, year تاریخ تولد

3. GENDER - Male or Female جنسیت

4. CITY WHERE YOU WERE BORN شهر یا روستای محل تولد

5. COUNTRY WHERE YOU WERE BORN - کشور محل تولد

6-COUNTRY OF ELIGIBILITY OR CHARGEABILITY کشور محل تولد ،
(توضیح : کسانیکه کشور محل تولدشان در لیست کشورهای مجاز برای این لاتاری نیست ، یعنی مثلا متولد ایران نیستند، ولی کشور محل تولد همسر فعلی یا پدر یا مادرشان در لیست مجاز هست، می توانند از کشور محل تولد همسر یا پدر یا مادرشان - اگر در لیست کشورهای مجاز برای شرکت در این لاتاری است- استفاده ( چارج ) کنند و بنویسند:
I charge my nativity to the country of birth of my( spouse) ( or father) (or mother) , under the provision of section 202(b) of the Immigration and Nationality Act.
و بعد هم نام آن کشور را بنویسند.

7. photographs ( آدرس عکس تان را آپلود کنید )

8. MAILING ADDRESS – In Care Of, Address LineDistrict/Country/Province/State, Postal Code/Z آدرس پستی شما ( هر آدرسی که برایتان راحتتر است )، اگر برنده شوید نامه برایتان به همین آدرس ارسال می شود. (In Care Of یعنی نام و نام خانوادگی شما.) ... ( second address هم یعنی دنباله و بقیه آدرس.)

9. COUNTRY WHERE YOU LIVE کشور محل سکونت فعلی شما

10. PHONE NUMBER (optional) تلفن شما ( اجباری نیست )

11. E-MAIL ADDRESS (optional) ایمیل شما ( اجباری نیست و هیچ ایمیلی هم از دولت امریکا دریافت نخواهید کرد)

12-WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIEVED, AS OF TODAY? :
آخرین (تازه ترین) مدرک تحصیلی شما
(1) Primary school only, دبستان
(2) High school, no degree, دبیرستان ناتمام
(3)high school degree دیپلم دبیرستان
(4) vocational school, هنرستان یا آموزشگاه فنی یا خصوصی (یا هر نوع آموزشگاه تخصصی کوتاه مدت که برای آموزش یک فن یا حرفه گذرانده اید)
(5) Some university courses, دانشگاه ناتمام یا فقط چند واحد دانشگاهی
(6) University degree, لیسانس دانشگاه
(7) Some graduate level courses, degree, فوق لیسانس ناتمام، یا فقط چند واحد فوق لیسانس
(8) Master degree فوق لیسانس
(9) Some doctorate level courses, دکترای ( هر رشته ای) ناتمام یا فقط چند واحد دکترا
(10) Doctorate degree. مدرک دکترای هر رشته ای

13. MARITAL STATUS - Unmarried , Married, Divorced, Widowed, Legally Separated وضعیت ازدواجی فعلی بهنگام تنظیم این فرم: به ترتیب: مجرد، متاهل، طلاق قانونی، بیوه، جدا شده (قانونی ، و یا با توافق دادگاه یا محضر) ...، اگر بدون حکم دادگاه یا محضر (و صرفا شفاهی و لفظی جدا شده اید و هیچگونه قرارداد کتبی جدایی (قابل قبول دادگاه) بین خودتان ندارید هنوز هم متاهل محسوب می شوید)

14- Number of children تعداد فرزندان مجرد و زیر 21 ساله ( طبیعی، فرزندخوانده، یا تحت سرپرستی ، و حتی فرزندان همسرتان از پدر یا مادری دیگر (یعنی از همسر سابقش)، حتی اگر آن فرزندان جدا از شما زندگی می کنند ، و حتی اگر کلا از آنها و همسرتان جدا شده اید و حتی اگر آنها اصلا نخواهند به امریکا مهاجرت کنند ، باید نام و مشخصات و عکس آن فرزندان را در فرم وارد کنید) . این خیلی نکته مهمی است که عدم رعایتش باعث مردودی شما خواهد شد. (البته مشخصات و عکس فرزندانی که هم اکنون تابعیت یا کارت سبز امریکا را دارند لازم نیست وارد کنید)

15. SPOUSE INFORMATION - Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, Photograph. مشخصات همسر ( فقط برای متاهل ها )

16. CHILDREN INFORMATION - Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, مشخصات فرزندان (که در بخش 14 توضیح داده شده)

نکته مهم: همیشه تمام اطلاعاتی که وارد این فرم لاتاری می کنید مربوط به وضعیت فعلی و در حال حاضر شماست. اگر پس از ارسال این فرم به دولت امریکا، تغییراتی در وضعیت تحصیلی یا جنسیتی یا ازدواجی یا فرزندان تان بوجود بیاید ( و نامتان بعنوان برنده اعلام شود) می توانید بهنگام مصاحبه در کنسولگری امریکا، آنها را مطلع و اطلاعاتتان را بعدا در کنسولگری تصحیح یا تکمیل کنید. (مثلا اگر صاحب فرزند یا همسر یا مدرک شغلی یا تحصیلی جدیدی بشوید و غیره).

اطلاعاتی راجع به گرین کارت Green card

 

- گرین کارت یعنی اجازه اقامت و کار و زندگی و تحصیل دائم در امریکا ، و از آنجا که در امریکا و کانادا تمام فرمهای رسمی دولتی با یک شماره ویژه شناسایی و کلاسه بندی می شوند گرین کارت هم نام رسمی اش Form I-551 و یا Permanent Resident Card ) PRC ) است.

- گرین کارت ، الزاما ، کارتی سبز رنگ نیست بلکه به دلیل اینکه نخستین بار در امریکا در دهه 1940 میلادی ( با نام Alien Registration Receipt Card ) یعنی کارت رسید ثبت نام تازه واردان به امریکا (که در آن زمانها در شعبه های اداره پست و تحت عنوان Form I-151 انجام می شد) رنگش سبز بود ، و با توجه به اینکه رنگ سبز معمولا سمبل پذیرش و عبور قانونی (مثل چراغ سبز خیابان ها) محسوب می شود و دارندگان کارت سبز در امریکا از تقریبا تمام حقوق و حفاظت قانونی - مثل شهروندان عادی ، بجز رای دادن و کاندید شدن و اشتغال در ادارات دولتی و دریافت پاسپورت امریکایی- برخوردارند ، به گرین کارت معروف شد. وگرنه ، بخاطر مسایل امنیتی و جلوگیری از جعل کردنش ، از دهه 1940 تا سال 1977 ، از لحاظ طراحی و رنگ 19 بار تغییر کرده و رنگهای آبی و سبز و صورتی و غیره هم داشته .

- در ژانویه 1977 گرین کارت قدیمی یعنی Form I-151 تبدیل شد به I-551 که قابل شناسایی و خوانده شدن توسط دستگاههای الکترونیک ( یعنی machine-readable ) است که تا به امروز در رنگهای مختلف چاپ و استفاده می شود. ولی هنوز هم آنرا گرین کارت می خوانند. کلا Green به معنای سمبلیک "GO " یعنی مجوز و مصنونیت و امنیت و اعتبار اقامتی است.

- سایز گرین کارت به اندازه یک کارت ویزیت یا کارت اعتباری کردیت کارت معمولی است و معمولا در بعضی موارد هر ۱۰ سال یکبار باید بصورت فرمالیته تمدید شود و دارنده گرین کارت هنوز هم ملیت و تابعیت و شهروندی مملکت محل تولدش را می تواند حفظ کند . بعد از چند سال اقامت ممتد در امریکا می تواند در صورت تمایل تقاضای سیتیزنی (تابعیت و شهروندی) در امریکا کند که آنهم ساده و فرمالیته است. ... جالب است بدانید در سه سال اخیر ، طبق آخرین آمار رسمی دولت امریکا ، چند ایرانی که متولد ایران بوده اند سیتیزن و شهروند امریکا شده اند و درصد سیتیزنی آنها نسبت به کل سیتیزن های جدید امریکا ( که متولد سایر کشورها بودند ) چه بوده:
year 2003 : 10,807 2.3%
year 2004 : 11,781 2.2%
year 2005 : 11,031 1.8%

- کسانیکه نهایتا در لاتاری مجانی گرین کارت امریکا برنده می شوند بهنگام مصاحبه و قبل از دریافت گرین کارت باید چند کارمزد ناقابل به شرح زیر به کنسولگری یا سفارتی که در آن مصاحبه می شوند بپردازند:
۱- هر نفر $335 بعنوان Immigrant visa application processing fee , Form DS-230

۲- هر نفر $375 بعنوان سور شارژ Diversity Visa Lottery surcharge

۳- هر نفر $45 برای مرور و بررسی ضمانت نامه مالی Affidavit of Support Review ( یعنی کسانیکه به اندازه کافی پول برای زندگی حدود یکسال اول ورودشان به امریکا ندارند می توانند نامه ای محضری از یک دوست یا آشنا یا هرکسی که در امریکا سکونت و درآمد کافی دارد بعنوان ضامن مالی بگیرد تا هزینه زندگیش بر دوش دولت امریکا نباشد) که معمولا فرمالیته است و نام این فرم Form I-864 است. البته این کارمزد فقط در صورتیکه دولت مجبور به مرور و بررسی مجدد ضمانت نامه باشد از شما اخذ می شود اما در ابتدای وردوتان این مرور مجانی است.

- و شماره تلفن رسمی و دولتی روابط عمومی و اطلاعات لاتاری گرین کارت در امریکا هم اینست: 19008848840 که البته پولی است و به ازای هر دقیقه شما را چارج می کند. و کلا بهتر است که تماس نگیرید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 9 مهر 1390 09:24 ق.ظ